Absolutním vítězem ocenění MasterCard Obchodník roku se stala společnost dm – drogeriemarkt
Publikováno 1.2.2013

Dne 31. ledna 2013 byly vyhlášeny výsledky ocenění „MasterCard Obchodník roku 2012“. Jednalo se o jubilejní desátý ročník soutěže. Absolutním vítězem a držitelem titulu „MasterCard Obchodník roku 2012“ se stala dm drogerie markt. Na základě rozsáhlého zákaznického výzkumu bylo také uděleno sedm ocenění oborových kategorií, ve kterých zvítězily Globus, Sportisimo, Alza.cz, dm drogerie markt, Datart, Neoluxor a OBI. Vítěze v kategorii „GE Money Bank Cena veřejnosti“ vybrali zákazníci hlasováním na internetu a přes SMS. Nejvíc hlasů získala společnost Lidl.
Absolutní vítěz
Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění se stala společnost dm drogerie markt. Vítěz v této kategorii byl určen na základě výsledků výzkumu společnosti Incoma GfK. Lidé nejvíce oceňovali hlavně kvalitu zboží a skladbu sortimentu společnosti. Prvenství dm drogerie markt zaujala i díky široké síti poboček. Na druhém místě se v kategorii Absolutní vítěz prosadila také drogistická společnost - Teta/Schlecker a na třetím místě se umístil Neoluxor.

„Letošní ročník ocenění přinesl na vítězných příčkách řadu změn, což odráží dynamický vývoj maloobchodu. Obchodníci rozšiřují šíři svého sortimentu, poskytují výhodné nabídky a v boji o zákazníky přináší i nejrůznější inovace,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku. Dodává: „Jsme velmi rádi, že jsme se stali generálním partnerem ocenění MasterCard Obchodník roku. MasterCard jsou karty pro placení v obchodech, a tudíž je pro nás tato sféra klíčová. Zároveň bychom k inovacím rádi přispěli také novými, pohodlnějšími a bezpečnějšími metodami placení, jako je bezkontaktní platba MasterCard PayPass nebo mobilní platby.“

Oborové kategorie
Vedle hlavní kategorie byly na základě průzkumu vybráni i vítězové sedmi oborových kategorií:

1. Cenu MasterCard Prodejce potravin roku 2012 (hypermarkety, supermarkety, potraviny) letos vyhrál Globus, na druhém místě se umístil Kaufland a na třetím Tesco. U Globusu zákazníci uváděli nejvyšší loajalitu a dosáhl nejvyššího kvalitativního ohodnocení celkově. Globus získal tuto cenu poprvé, v přechozích letech se o ni dělili Tesco, Albert, Kaufland, Delvita a Lidl.

2. GE Money Bank Prodejce odívání roku 2012 (obuv, oblečení, sport) vyhrála společnost Sportisimo, na druhém místě se umístil A3 sport a na třetím Marks&Spencer. Sportisimo bodovalo zejména skladbou sortimentu, kvalitou personálu a rozvětvenou sítí poboček, díky které se vybaví respondentům jako první v této sortimentní kategorii, a obhájilo tak své umístění z minulého roku.

3. Cenu MasterCard Internetový prodejce roku 2012 získal portál Alza.cz, na druhém místě se umístil server Aukro.cz a na třetím Mall.cz. Alza.cz tak po třech letech sesadila Aukro.cz z první příčky, mimo jiné díky výborně hodnocené kvalitě zboží, skladbě sortimentu a orientaci na stránkách.

4. Vítězem kategorie MasterCard Drogerie a parfumerie roku 2012 se stala společnost dm drogerie markt, druhé místo patří Teta/Schlecker a třetím oceněným se stal Rossmann. dm drogerie markt je zároveň celkovým vítězem soutěže.

5. MasterCard Prodejcem elektrotechniky roku 2012 se stal Datart, na druhém místě skončil ElectroWorld a na třetím Okay. Společnost Datart lidé nejčastěji hodnotili jako jedničku v přístupu personálu a v kvalitě zboží. Datart se tak poprvé od roku 2003 vrací na první příčku.

6. Cenu GE Money Bank Prodejce knih, CD a DVD roku 2012 obdržel Neoluxor, hned za ním získaly ocenění Levné knihy a Knihy Dobrovský. Neoluxor bodoval především díky vysoké loajalitě svých zákazníků, pozitivně hodnocenému sortimentu a personálu.

7. Vítězem v kategorii MasterCard Prodejce pro dům a zahradu 2012 (hobbymarkety, nábytek, zahradnictví, pet shopy) se stalo OBI, na druhém místě IKEA, na třetím místě Hornbach. OBI zvítězilo ve své kategorii zatím pokaždé za dobu trvání soutěže a má tak na svém kontě už deset prvenství; boduje zejména díky široké síti prodejen a široké sortimentní nabídce.

8. Vítězem v kategorii GE Money Bank Cena veřejnosti 2012 se stal potravinový řetězec Lidl, který obhájil vítězství z loňského roku. První místo mu zajistilo 31 038 hlasů, na druhém místě se umístila dm drogerie markt s 15 331 hlasy a na třetím místě jsou Levné knihy s 11 576 hlasy. Zákazníci hlasovali prostřednictvím internetových stránek www.obchodnik-roku.cz a SMS zpráv od listopadu 2012 do ledna 2013.

Lidé vybírali pouze jednoho obchodníka, kterému dali svůj hlas. Ten museli potvrdit odkazem v e-mailu, který jim byl následně zaslán. Hlasovat se dalo maximálně jednou. Hlasování probíhalo dva měsíce od 26. listopadu 2012 až do 27. ledna 2013. Průběžné výsledky hlasování byly veřejně dostupné na webových stránkách soutěže www.obchodnik-roku.cz.

„Prostřednictvím internetu a SMS zpráv bylo do soutěže celkem zasláno 242 114 hlasů. To ukazuje na velký zájem veřejnosti o toto ocenění. Ze zkušeností s věrnostním programem bene+ víme, jak je pro obchodníky klíčová loajalita zákazníků. Proto GE Money Bank dává již deset let v rámci Obchodníka roku prostor k tomu, aby zákazníci sami mohli prostřednictvím hlasování ukázat, kdo je pro ně obchodníkem roku,” říká Josef Jehlík, manažer pro rozvoj obchodu GE Money Bank.

„Hlasující se mohli na www.obchodnik-roku.cz zapojit do soutěže o cenu v podobě platební karty od GE Money Bank s věrnostním programem bene+ a 100 000 korun. Vítězem se stala paní Michaela Lacová. Cena jí byla předána 31. ledna v rámci slavnostního vyhlášení soutěže,“ říká Josef Jehlík, manažer pro rozvoj obchodu GE Money Bank.

Slavnostní vyhlášení výsledků
Slavnostní vyhlášení Absolutního vítěze, vítězů oborových kategorií a kategorie „MasterCard Obchodník roku 2012 – GE Money Bank Cena veřejnosti“ proběhlo 31. ledna 2013 v hotelu Boscolo v Praze. Vítězové speciálních kategorií „MasterCard Inovace v obchodě“ a „MasterCard Osobnost obchodu“ budou vyhlášeni na Retail Summitu 2013, který se koná 5. 6. února 2013. (Víc informací o kategoriích MasterCard Inovace v obchodě a MasterCard Osobnost obchodu najdete ve zvláštní tiskové zprávě).

Přehled vítězů ocenění MasterCard Obchodník roku 2012


Logo


Kategorie


Vítěz
Absolutní vítěz MasterCard Obchodník roku 2012 dm drogerie marktMasterCard Prodejce potravin roku 2012 (hypermarkety, supermarkety, potraviny) GlobusGE Money Bank Prodejce odívání roku 2012 SportisimoMasterCard Internetový prodejce roku 2012 Alza.czMasterCard Drogerie a parfumerie roku 2012 dm drogerie marktMasterCard Prodejce elektrotechniky roku 2012 DatartGE Money Bank Prodejce knih, CD a DVD roku 2012 NeoluxorMasterCard Prodejce pro dům a zahradu 2012 OBIMasterCard Obchodník roku 2012 – GE Money Bank Cena veřejnosti Lidl


O ocenění MasterCard Obchodník roku
Generálním partnerem ročníku 2012 se stala společnost MasterCard Europe, hlavními partnery jsou GE Money Bank a věrnostní program bene+. V rámci ocenění jsou vybírání vítězové v 7 oborových kategoriích, 3 zvláštní ceny (GE Money Bank Cena veřejnosti, MasterCard Osobnost obchodu a MasterCard inovace v obchodě) a 1 Absolutní vítěz. Více informací o soutěži naleznete na stránkách www.obchodnik-roku.cz.


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Ogilvy Public Relations
Milan Kříž, tel.: +420 221 998 237, 602 266 316, e-mail: milan.kriz@ogilvy.com
Anna Suchá, +420 420 221 998 226, 731 619 287, email: anna.sucha@ogilvy.com
Miroslava Jozová, tel.: +420 221 998 259, 603 280 825, email: miroslava.jozova@ogilvy.com

O MasterCard Europe
MasterCard (NYSE: MA), www.mastercard.com, je globální platební a technologická společnost. Zajišťuje fungování nejrychlejší procesní sítě platebních transakcí na světě. Propojuje uživatele, finanční instituce, firmy, vlády a společnosti ve vice než 210 zemích a územích. Produkty a řešení MasterCard dělají každodenní obchodní aktivity – jako nakupování, cestování, řízení byznysu a financí – jednodušší, bezpečnější a efektivnější pro každého. Následujte nás na Twitteru @mastercardnews, diskutujte s námi na The Heart of Commerce Blog a odebírejte naše novinky.

O GE Money Bank
GE Money Bank patří mezi největší české peněžní ústavy. Jsme univerzální bankou, která disponuje třetí největší sítí 260 poboček a 702 bankomatů. Své služby orientujeme jak na občany, tak na malé a střední podniky. Naše Internet Banka byla v roce 2012 už počtvrté v řadě vyhodnocena českou veřejností jako nejlepší finanční produkt na trhu. V soutěži Zlatá koruna odborná porota již po třetí za sebou zvolila naši Konsolidaci půjček za vítěze ve své kategorii. V roce 2012 jsme také obsadili první místo v hodnocení e-mailové komunikace s klienty. Vlastní kapitál GE Money Bank tvoří 33,7 miliardy Kč, konsolidovaná kapitálová přiměřenost ve výši 19,8 % je i nadále jednou z nejvyšších na trhu.
GE Money Bank patří do skupiny General Electric (GE). Skupina GE je třetí největší firmou na světě, pravidelně se objevuje v žebříčcích nejobdivovanějších a nejinovativnějších společností světa. GE založil Thomas Alva Edison. Skupina sdružuje firmy z oblasti průmyslu a financí a reaguje na nejpalčivější problémy dnešního světa. Podniká v oblastech, jako je výroba letadlových motorů či elektrické energie, ve finančních službách nebo lékařské zobrazovací technice. GE působí ve více než 100 zemích světa a zaměstnává přibližně 300 tisíc lidí. Pro více informací navštivte: www.ge.com.

O programu bene+
Věrnostní program bene+ dopřává zákazníkům největší komfort a pohodlí a navíc díky němu získáváte peníze zpět za nákupy. Kartu bene+ lze využít 24 hodin denně a to po celém světě, proto lidé nemusejí mít u sebe neustále hotovost. Veškeré bezhotovostní platby u obchodníků i na internetu jsou navíc zcela zdarma.