Přehled nominovaných pro hlasování účastníků Retail Summitu dne 5. 2. 2013 o Osobnosti a Inovaci v obchodu za rok 2012
Publikováno 1.2.2013

V rámci soutěže „MasterCard Obchodník roku 2012“ byly zveřejněny nominované osobnosti a inovace v kategoriích „MasterCard Osobnost obchodu“ a v letošní novince „MasterCard Inovace v obchodě“. Nominace v těchto kategoriích určila odborná porota. Vítězové budou vybráni hlasováním účastníků konference Retail Summit 5. 2. 2013 v hotelu Clarion Congress v Praze.
V kategorii MasterCard Osobnost obchodu 2012 byli letos nominováni:
 • Ondřej Fryc, generální ředitel MALL.CZ
 • Zdeněk Juračka, předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev, člen skupiny COOP a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky
 • Pavel Sláma, generální ředitel Datart International
 • Miloslav Hlavsa, ředitel družstva Konzum Ústí nad Orlicí
„Tito lidé byli porotou nominováni pro jejich kreativní a inovativní přístup, díky kterému došlo ke zvýšení kvality služeb nebo zboží,” říká Tereza Janková, marketingová ředitelka MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

V kategorii MasterCard Inovace v obchodě 2012 porota nominovala tyto nejvýraznější inovace českých obchodníků:
 • SPAR byl porotou oceněn jakožto průkopník a leader v zavádění bezkontaktních plateb. Platby PayPassem se od té doby staly platebním standardem.
 • Tesco za službu online prodej a doručení zboží domů. On-line prodej zboží společnosti Tesco byl porotou ohodnocen jako projekt nejen inovativní, ale služba se vyznačuje i vysokou kvalitou.
 • Síť prodejen Electro World byl porotou vyzdvižen díky úspěšné remodelizaci prodejen. Electro World se tak stal jedním z nejlepších nákupních prostředí v segmentu elektroniky.

Osobnosti a Inovace nominovala odborná porota složená ze zástupců českého obchodu, akademické sféry a státní správy. Každý porotce nominoval na základě svých znalostí a zkušeností jednu osobnost obchodu a jednu inovaci v obchodě za rok 2012. Nominace byly uzavřeny na konci roku 2012.

V soutěži MasterCard Obchodník roku 2012 soupeří obchodníci navíc v sedmi oborových kategoriích, v Hlasování veřejnosti a je vybrán Absolutní vítěz. Vítězové těchto kategorií byly vyhlášeni dne 31. 1. 2013 – viz zvláští tisková zpráva.


V případě zájmu o další informace kontaktujte, prosím:

Ogilvy Public Relations
Milan Kříž, tel.: +420 221 998 237, 602 266 316, e-mail: milan.kriz@ogilvy.com
Anna Suchá, +420 420 221 998 226, 731 619 287, email: anna.sucha@ogilvy.com
Miroslava Jozová, tel.: +420 221 998 259, 603 280 825, email: miroslava.jozova@ogilvy.com

PŘÍLOHA 1 – ZDŮVODNĚNÍ NOMINACÍ

MASTERCARD OSOBNOST OBCHODU 2012

Ondřej Fryc – generální ředitel MALL.CZ
Ondřej Fryc je generálním ředitelem MALL.CZ a zároveň generálním ředitelem Netretail Holdingu – mateřské společnosti MALL.CZ. Netretail má obchody rovněž na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Slovinsku.
Ondřej Fryc byl nominován za zrealizování dosud největší transakce na českém trhu a jednu z největších transakcí v internetovém obchodě celosvětově, a to prodej většinového podílu Netretail Holding společnosti MIH Allegro v létě 2012.
Porota ocenila především předvídavost a inovativnost, které se odráží na celém profilu firmy. MALL.CZ neustále rozšiřuje sortiment o nové zboží a kromě elektroniky, sportovních potřeb nebo bílého zboží nabízí například značkovou módu, designové bytové doplňky nebo knihy. Porotci také ohodnotili kvalitu doručování zboží zákazníkům.

Zdeněk Juračka – předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev, člen skupiny COOP a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky
Zdeněk Juračka je předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky. Disponuje bohatými zkušenostmi získanými během dlouholetého působení v čelních pozicích Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky a v Hospodářské komoře České republiky.
Při nominaci Zdeňka Juračky porota uznala zejména, že díky jeho úspěšnému vedení skupina COOP upevnila své působení na českém trhu a zaznamenala i v roce 2012 nárůst maloobchodního obratu. Zdeněk Juračka se v roce 2012 zasloužil o intenzivní budování značky COOP, interiérový a exteriérový rebranding prodejen, cílení na regionální výrobce a jejich produkty a rozšiřování služeb na pokladnách. Porota dále ocenila, že skupina COOP je druhým největším zaměstnavatelským svazem v České republice a stále rozšiřuje svou prodejní síť.

Pavel Sláma – výkonný ředitel DATART INTERNATIONAL
Pavel Sláma je jedním ze zakladatelů společnosti DATART z poloviny roku 1990. Výkonným ředitelem společnosti se stal v roce 2000.
Nominací Pavla Slámy porota ohodnotila především program „100% spokojených zákazníků“. Díky Pavlu Slámovi je pro zaměstnance Datartu samozřejmostí poskytovat kvalitní a vysoce odborné služby. Porotci kladně posoudila, že Datart, i přes snížení cen na úroveň schopnou konkurovat internetovému prodeji, kvalita služeb personálu se nezměnila, naopak, ochota a kvalifikovanost prodejců stále stoupá. Porotci také přihlédli k přehledné prezentaci výrobků v prodejnách Datart a k rozšiřování platebních metod o bezkontaktní platby, které přispívají ke zjednodušení a zrychlení placení a tím ke zkvalitnění služeb. Porota dále ocenila kvalitu logistiky, která zahrnuje dopravu zdarma a široké možnosti pojištění výrobků.

Miloslav Hlavsa – ředitel Konzumu Ústí nad Orlicí
Miloslav Hlavsa působí v Konzumu Ústí nad Orlicí od roku 1991. Od července 2009 je ředitelem družstva Konzum a členem představenstva Svazu českých a moravských spotřebních družstev COOP. Při nominaci Miloslava Hlavsy porotci ohodnotili zejména etické podnikání družstva - veškeré aktivity Konzumu stojí na podpoře komunity vlastních členů a regionu, kde působí. Konzum je leaderem v oblasti podpory a prodeje regionálních potravin v České republice. Porota dále ocenila zcela unikátní způsob výstavby prodejen potravin modulární technologií v menších obcích, který Konzum jako první přinesl do České republiky. Porota přihlédla i ke konceptu COOP 24 – první nízkonákladové samoobslužné čerpací stanici v České republice. Konzum také v roce 2012 zahájil spolupráci s Českou poštou v oblasti provozu poštovních služeb v prodejnách potravin s cílem zajistit udržitelnost důstojného života v malých obcích. V současné době provozuje 4 pošty a mnoho dalších připravuje.

MASTERCARD INOVACE V OBCHODĚ 2012

SPAR - Pionýr v akceptaci bezkontaktních plateb
Společnost SPAR ČOS byla nominovaná za úspěšné zavedení bezkontaktní platební technologie ve všech hypermarketech INTERSPAR a supermarketech SPAR. Porota především ocenila, že společnost SPAR jako první mezi obchodníky zavedla ve svých řetězcích akceptaci platební technologie PayPass a stali se tak průkopníkem této technologie na českém trhu.
Díky placení Paypassem je zákazníkům umožněno rychlejší odbavení u pokladen. Za bezkontaktní platby se stejně jako za stávající platby kartou zákazníkům nic neúčtuje a své transakce si mohou zákazníci kontrolovat na výpisu z účtu. Při nominaci porota ohodnotila, že byl SPAR nejen průkopníkem v zavedení této technologie do obchodních řetězců, ale i to, že díky zavedení této technologie společností SPAR se placení PayPassem stalo inspirací i pro další řetězce a obchodníky.

Tesco - Online prodej a doručení zboží domů
Porota nominovala společnost Tesco, protože v roce 2012 jako první významný maloobchodní řetězec v České republice nabídla svým zákazníkům možnost nákupu potravin přes internet. Služba Potraviny on-line nabízí obyvatelům Prahy a Středočeského kraje kompletní sortiment více než 20 tisíc položek. Porotci kladně ohodnotili nejen službu jako takovou, ale i její kvalitu. Zákazníci si chválí jak rozsah sortimentu, tak čerstvost doručovaného zboží. Tato služba poskytuje akce a slevy na potraviny stejně jako v obchodě, zákazníci navíc stejně jako při nákupu v kamenném obchodě sbírají body na zákaznickou kartu Clubcard. Porota ocenila kreativitu a ambice společnosti Tesco, která v roce 2013 rozšíří službu Potraviny on-line i do Brna a okolí.

Electro World - Inovace konceptu prodejen
Electro World byl porotou jmenován, protože jako jeden z předních českých prodejců elektroniky v roce 2012 zásadně změnil design a vzhled svých obchodů.
Porota především ohodnotila, že pro zákazníky je po změně designu nakupování v Electro Worldu pohodlnější, přehlednější a v obchodech se lépe orientují. Prodejny Electro Worldu jsou po remodellingu interaktivnější a zboží je zde prezentováno jedinečnou formou. Zákazníci si totiž mohou elektroniku ještě před zakoupením v Electro Worldu vyzkoušet a přímo na prodejně tak porovnat parametry jednotlivých výrobků.
Při nominaci porota ocenila přehlednost a interaktivitu nových prodejen Electro Worldu, které mají zásadní vliv na spokojenost nakupujících a na zvýšení tržeb řetězce. Díky projektu remodelling se Electro World stal jedním z nejlepších nákupních prostředí v segmentu elektroniky.


PŘÍLOHA 2 - KRITÉRIA NOMINACÍ

OSOBNOST
Osobnost nominovali porotci na základě těchto parametrů:
 1. Osobnostní kritéria
  1. Manažerský přístup, řídící schopnosti
  2. Strategické myšlení
  3. Předvídavost, schopnost určovat trendy
  4. Vůdčí osobnost
 2. Inovativnost
  1. Inovativní přínos v oblasti nákupu, prodeje, distribuce, marketingu či vztahu se zákazníky
 3. Úspěšně realizovaný projekt/výkon v daném roce

INOVACE
Inovace porotci nominovali na základě těchto parametrů:
 1. Pouze projekty realizované v kalendářním roce 2012
 2. Inovace se musí týkat některé z těchto oblastí: platební technologie, distribuce, přístup ke klientům, péče o zákazníky, nabídka sortimentu
 3. Inovace by měly splňovat tato kritéria:
  1. Unikátnost inovace na českém trhu
  2. Přínos inovace pro zákazníky
  3. Přínos inovace pro danou oblast maloobchodu
  4. Konkrétní dopad inovace na prodej/tržby/věrnost zákazníků